Dowiedz się dlaczego tyjemy

Zanim rozpoczniesz proces odchudzania, zastanów się, dlaczego do tej pory tyłeś.

Często tak naprawdę powód może być naprawdę błahy więc pomyśl przez chwilę, jak dotychczas się odżywiałeś, czy jadłeś regularnie. Najczęściej jest tak, że rano często się spieszymy i tak naprawdę zapominamy o śniadaniu które jest podstawowym posiłkiem dnia.

Na obiad zjadamy „coś’ gdy mamy na to czas i tak naprawdę dopiero po powrocie do domu, uzupełniamy nasze zapasy. Taki model życia to nic dobrego. To, iż wydaje się nam, że jemy „mało’’ nie jest metodą na schudnięcie. W taki właśnie sposób zaburzamy nasz rytm metaboliczny.

JAK TO JEST Z TYM ŚNIADANIEM?

Nie zjedzenie porannego posiłku to jednoznaczny sygnał dla naszego metabolizmu, że powinien się przestawić na oszczędzanie energii i robienie sobie zapasów w postaci tkanki tłuszczowej.

To dopiero początek kłopotów. Dochodzi do zaburzenia równowagi hormonalnej.

Bardzo mocno podnosi się poziom insuliny a to niestety powoduje, że w takich warunkach jest nam bardzo trudno schudnąć.

CO JESZCZE MOŻE POWODOWAĆ NASZE TYCIE?

Przyczyn otyłości jest tak naprawdę tyle ile osób które się z nią zmagają, każdy przypadek wymaga innej diagnozy i zmiany nawyków by organizm wrócił do normy.

Mogą to być również Twoje wcześniejsze próby odchudzania albo rygorystyczne diety lub głodówki które choć trudno w to uwierzyć wyniszczyły Twój organizm i zmniejszyły potrzebne dla organizmu witaminy by mógł działać prawidłowo.

Tzw „szybkie diety” i cudowne odchudzanie nie istnieją, oczywiście waga spada w szybkim tempie tyle tylko, że w momencie gdy wracasz do starych nawyków Twój organizm już nie funkcjonuje na takim samym poziomie i Twoja waga zaczyna wracać, czasem nawet ze zdwojoną siłą i co wtedy, kolejna dieta cud na chwilę?

Niestety czasem nasza przyczyna otyłości może tkwić w naszych genach zapisanych od urodzenia.

Wśród wielu cech które odziedziczyłeś po rodzicach i dziadkach jest Twoja predyspozycja do tycia.

Czasem warto zdać sobie sprawę z tego faktu, genetyka ma na nasz organizm ogromny wpływ ale pod żadnym pozorem nie możemy się tym usprawiedliwiać i nic z tym faktem nie robić.

Posiadanie takich skłonności to nie wyrok na całe życie, to jedynie ostrzeżenie dla Ciebie, że niestety musisz się pilnować i bardziej dbać o swoje zdrowie.

JAK SIĘ ZACHOWUJEMY GDY JUŻ WIEMY CZEMU TYJEMY?

Często boimy się o tym mówić lekarzowi lub dietetykowi, ukrywamy podstawowe fakty które pomogłyby ustalić trafną diagnozę i pomóc naszemu organizmowi dojść do właściwego stanu.

Niektórzy po prostu zamykają się w sobie, w domu i ukrywają przed światem by nikt nie musiał na nich patrzeć, to jednak jest błędne myślenie.

Wiem, że na początku tak to może wyglądać bo sama też to przechodziłam ważąc 140kg ale gdybym o swoim problemie powiedziała wcześniej i poszukała zaufanej osoby która by mi pomogła zadbać o zdrowie mój problem nie urósłby do takich rozmiarów.

Pamiętaj, że otyłość to choroba i im wcześniej zadbasz o swoje zdrowie tym mniejsze ryzyko poniesiesz powiązanych z tym chorób oraz dolegliwości.

 JEŚLI CHCESZ ZMIANY ZAWALCZ O NIĄ!!!

Nie musisz po cichu i w tajemnicy przed wszystkimi walczyć sam ze swoim problemem, w dzisiejszych czasach jest tyle poradni i lekarzy którzy się takimi problemami zajmują, że możesz poprosić o wsparcie. Wiadomo, że nasze stare nawyki na początku będą wygrywać ale jeśli nie zastąpimy ich tymi dobrymi nawykami, to skąd mamy wiedzieć, że one w ogóle zadziałają?

Niestety nasze zamiłowanie do wygody wygrywa z naszą aktywnością fizyczną, wybieramy najczęściej to przy czym nie będziemy musieli się za bardzo męczyć.

Zastanów się czy nie warto się czasem uaktywnić i zamiast do odległej o kilka km pracy pojechać autem przerzucić się na rower lub wysiąść jeden przystanek wcześniej i się przejść.

Czy chodzisz w ogóle na spacery? Wiesz jaki masz wydatek energetyczny, ile spożywasz kalorii w stosunku do tego ile ich tak naprawdę spalasz?

To niestety są podstawy do tego by wiedzieć od czego zacząć prace nad sobą.

NAJWAŻNIEJSZY ASPEKT-PSYCHOLOGICZNY

Niestety bardzo często pochłanianie dużych ilości pożywienia jest wynikiem naszego tzw. zadowolenia lub poprawienia sobie nastroju po jakimś stresie który nagle nas dopadł.

Traktujemy wtedy jedzenie jako nagrodę, dzięki której nasz nastrój poprawia się na chwilę a potem niestety przychodzi frustracja i niezadowolenie z siebie, że znów nie dotrzymaliśmy danego sobie słowa i znów się objadamy rzeczami które nam nie służą.

Czasem te nasze problemy biorą się z dzieciństwa, tego jak byliśmy traktowani, jak budowano naszą wartość, czy mieliśmy wsparcie i był ktoś kto nas doceniał i chwalił za nasze postępy.

Tak naprawdę jest wiele czynników, które mogą wpływać na rozwój naszej otyłości spowodowany tym, że traktujemy pożywienie jako środek do rozwiązywania codziennych problemów.

Ważne w tym wszystkim jest to by w porę zacząć działać, by nie siedzieć z założonymi rekami czekając na cud który nigdy nie nadejdzie.

Na każdy problem znajdzie się właściwe rozwiązanie wystarczy, że zaczniesz głośno o nim mówić.

Wiem, że nasze zaniedbanie o swoje zdrowie nie jest czymś czym powinniśmy się chwalić ale jeśli nic z tym nie zrobimy to jak będzie wyglądać nasze życie i czy to w ogóle będzie życie?

ZASTANÓW się czy chcesz by Twoje życie wyglądało tak jak do tej pory?

Jeśli Twoja odpowiedź brzmi: ‘’NIE’’ BRAWO, jesteś na dobrej drodze do SUKCESU.

Trzymam mocno za Ciebie kciuki a gdybyś potrzebował pomocy to napisz, jestem tu po to by Ci pomóc i doradzić, ja już swoją drogę przeszłam, teraz Twoja kolej!

POWODZENIA

Posted by Basia Wach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *