Biznes – co to takiego?

Biznes w życiu każdego człowieka odgrywa inną rolę i dla każdego będzie oznaczał on zupełnie coś innego. Niezaprzeczalnie jednak ma on jedną wspólną cechę, każdego finalnie prowadzi on do zarabiania pieniędzy.

Pieniądze jednak nie są najważniejszym elementem biznesu. Firmy nie powstają głównie dlatego aby przynosić dochody, choć to oczywiście też. Te jednak, dla których zysk jest celem i jedynym powodem istnienia nie utrzymują się na rynku zbyt długo. Najważniejszy jest cel niematerialny, czyli usługa ułatwiająca ludzkie życie albo rozwiązująca jakiś problem. Dlatego korzystamy z czyiś usług, kupujemy produkt, ponieważ chcemy rozwiązać jakiś problem lub zaspokoić jakąś potrzebę.

Jednak nie o tym chciałem pisać.

Wiele osób marzy o biznesie. Tylko czym tak naprawdę dla każdego z nas jest ten biznes?

Każdy będzie miał inne pojęcie i dla jednego biznesem będzie samozatrudnienie i świadczenie usług jako złota rączka, opiekunka do dzieci czy sprzedawca warzyw na pobliskim rynku. Ktoś inny za biznes będzie uważał spółkę zatrudniająca kilku pracowników, w której on pełni rolę Prezesa i zarządza zespołem. Dla kolejnej osoby to pojęcie będzie oznaczać ogromną korporację o globalnym zasięgu dająca utrzymanie tysiącom osób.

Co to oznacza w praktyce? A no to, że na szczęście wszyscy pięknie się różnimy i stąd na rynku mamy dostęp do szerokiego wachlarza usług, produkty są coraz wyższej jakości a my jako klient mamy możliwość wyboru.

Zastanawiając się jednak nad formą i sposobem, w jaki będziemy w życiu zarabiać pieniądze musimy rozważyć kilka aspektów. Przede wszystkim ważne są nasze pasje i zamiłowanie. Osoba, która kocha zwierzęta pewnie źle będzie się czuła prowadząc sklep z elektroniką a student prawa zapewne nie marzy o pracy w restauracji. Tak więc już na samym początku, nim jeszcze zdecydujemy czy będziemy pracować na etacie, otworzymy własną działalność, czy będziemy mieć udziały w spółkach, musimy zastanowić się co tak naprawdę jest naszą życiową pasją. Gdy już odkryjemy co nas nakręca, co daje nam chęć do działania czas postawić pierwszy krok.

Poszukiwanie pracy na etacie w dzisiejszych czasach jest dość proste. Mamy cały wachlarz narzędzi do wyboru aby poszukiwać pracy:

– portale internetowe

– ogłoszenia w prasie

– coraz na witrynach sklepowych znajdujemy kartki z zapiskiem „ZATRUDNIĘ”

– na tablicach ogłoszeniowych itd.

Nic tylko poszukać w interesującej nas kategorii i zaprezentować się odpowiednio przyszłemu pracodawcy.

W przypadku wszelkich innych form jest już dużo trudniej. Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej pociąga za sobą szereg dokumentów i obostrzeń, jakie musimy spełnić. Dodatkowo odpowiadamy całym swoim majątkiem za zobowiązania firmy. Ze spółkami jest nieco lepiej, odpowiadają tylko do pewnej wysokości kapitału jednak nadal pozostaje masa dokumentów i formalności, jakich należy dopełnić każdego miesiąca. Dodatkowo są duże koszty związane z obydwiema formami prowadzenia firmy i nikt nie zastanawia się, czy firma przynosi dochód i mamy na uiszczenie opłat. Po prostu musimy je dopełnić i koniec kropka. Możemy też zostać inwestorem jednak tu sama wiedza nie wystarczy, niezbędne jest też zdanie się na łut szczęścia. Inwestując w małe podmioty gospodarcze będziemy tak naprawdę ich darczyńcą a nie inwestorem i nie mamy nad tym żadnej kontroli.

Inne osoby posiadające wykształcenie kierunkowe oraz smykałkę hazardzisty próbują swoich sił na giełdzie lub popularnym od kilku lat rynku FOREX. Tu również do powiedzenia ma wiele szczęście, nasza cierpliwość i oczywiście wiedza. Niestety głównie w tej kolejności jak wymieniłem.

Na horyzoncie pojawia się również marketing sieciowy, który w ostatnich latach z powodzeniem przenosi się do internetu i radzi sobie tam bardzo dobrze. Jest to bardzo dobra forma zarabiania pieniędzy, budowania relacji i tworzenia odpowiedniego stylu życia jednak i tu są pewne wymagania. Gratyfikacja jest odroczona w czasie co oznacza, że musimy najpierw włożyć pracę w budowę zespołu, przewodzenie mu, nauczanie aż nastąpi duplikacja naszych działań i biznes pod naszym czujnym okiem będzie się rozwijał. Tu oczywiście z czasem możemy sobie pozwolić na wiele, naszych dochodów nic nie ogranicza i osobiście uważam, jest to najlepsza forma jaką znam i jaką spraktykowałem osobiście. Podkreślę jednak, że nie jest to biznes dla osób kochających swój fotel i pilot od telewizora.

Jak więc widać możliwości jest bardzo wiele. Każdy z nas musi dopasować do swoich upodobań i pasji odpowiedni model.

 

Tak więc usiądź teraz wygodnie, weź kartkę i coś do pisania i wypisz wszystkie zalety i wady każdego z modeli biznesowych, jakie rozważasz. To najlepsza metoda wyeliminowania tej, w której się nie sprawdzisz lub zwyczajnie po kilku trudniejszych chwilach zrezygnujesz.

Do dzieła.

 

 

Posted by Łukasz Szulim

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *